को हुन् घनश्याम पाण्डे ?

तुलसीपुर उप महानगरपालिकामा लोकप्रिय मतका साथमा निर्वाचित भएका घनश्याम पाण्डे सामाजिक राजनीतिक र वातावरणको क्षेत्रमा तिन दशक देखि निरन्तर क्रियाशिल अथक योद्धा हुन् । २०३० भदौ ८ गते टेकवहादुर पाण्डे र अमृता पाण्डेको पहिलो सन्तानका रुपमा तुलसीपुर उप महानगरपालिका ८ अश्वारामा जन्मिएका पाण्डेले ग्रामिण विकासमा स्नातकोत्तर सम्मको अध्ययन गरेका छन् भने विएस्सी र एल.एल.वी. सम्मको समेत अध्ययन पुरा गरेका छन् ।

२०४३ सालमा मावि भ्युडहर सुनपुरमा अध्ययन गर्दा अनेरास्ववियुमा संलग्न भएर एमालेको राजनीतिमा प्रवेश गरेका पाण्डेले २०४६ सालको जन आन्दोलनमा अग्रणी भुमिका समेत निर्वाह गरेका थिए । २०४६ सालमा अनेरास्ववियु जिल्ला कमिटीको सदस्य भएका पाण्डेले २०४७ सालमा पाटीको सदस्यता समेत प्राप्त गरेका थिए । मावि हंसपुरबाट प्रथम श्रेणीमा एसएलसी उत्तिर्ण गरेका पाण्डेले त्रिभुवन वहुमुखी क्याम्पस पाल्पाबाट वि.एस्सी. सम्मको अध्ययन गरेका छन् । पाल्पामा अध्ययन गर्दा कुशल संगठकको परिचय वनाएका उनी सोही क्याम्पसमा २०५२ मा स्ववियु उपसभापति समेत भएका हुन् ।
विभिन्न समयमा सरकारी र नीजि विद्यालयमा अध्यापन गराएका पाण्डेले २०५४ सालको स्थानीय निकायको चुनावमा २३ वर्षको कलिलो उमेरमा तुलसीपुर उप महानगरपालिकाको उप मेयरमा निर्वाचित भएका थिए । तुलसीपुर उप महानगरपालिकाको उप मेयरका रुपमा यस क्षेत्रमा केही नयाँ र जनप्रिय काम गरेका पाण्डे त्यतिवेला नै जनताका माझमा निकै लोकप्रिय थिए । नेपालमा भर्खरै विकासका क्रममा रहेको सामुदायिक वनको क्षेत्रमा केन्द्रीय सदस्य हुदै अध्यक्ष सम्म भएका पाण्डे विश्वभर सामुदायिक वनको विज्ञका रुपमा समेत परिचित छन् । वनकै मुद्दालाई स्थापित गर्नका लागि विश्वका ५० भन्दा वढि देश पुगिसकेका पाण्डेले संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभामा समेत सामुदायिक वनको मुद्दालाई उठाइसकेका छन् । २०६२÷६३ को जनआन्दोलनमा १ महिना प्रहरी हिरासतमा समेत परेका पाण्डे २०६२ सालमा एमाले दाङको जिल्ला कमिटी सदस्य समेत भएका थिए ।
२०६४ सालमा एमालेको प्राकृतिक स्रोत विभागको केन्द्रीय सदस्य समेत भएका पाण्डे अहिले अखिल नेपाल किसान महासंघको केन्द्रीय उपाध्यक्ष समेत रहेका छन् । सहकारी तथा गरिवी निवारण विभागको केन्द्रीय सदस्यका रुपमा क्रियाशिल उनी सामुदायिक सञ्चार, शिक्षा, वैक तथा वित्तिय विकास, कृषि तथा वजारीकरण लगायतका क्षेत्रमा लामो समयदेखि क्रियाशिल हुँदै आएका छन् । नेपाली,अँग्रेजी,हिन्दी र थारु भाषामा विशेष दख्खल राख्ने पाण्डेले तुलसीपुर उप महानगरलाई ५ वर्ष भित्रमा मुलुककै समृद्ध नगरको रुपमा विकास गर्ने अठोट लिएका छन् ।

प्रकाशित मिति : २०७४ असार २२ गते बिहिवार
प्रतिक्रिया