छाउपडी प्रथा अब दण्डनीय ,तीन महिनाको कैद र जरिवानाको व्यवस्था

काठमाण्डौ,२६ साउन । छाउपडी प्रथालाई पहिलो पटक फौजदारी अपराधको संज्ञासहित ‘मुलुकी अपराध संहिता विधेयक, २०७४’ पारित भएको छ । मुलुकी ऐन, २०२१ का संशोधनका आधारमा चलेकोे नेपालको फौजदारी कानुनलाई आधुनिक र समयसापेक्ष बनाउन व्यवस्थापिका–संसद्को हिजोको बैठकले यो विधेयक पारित गरेको हो ।

विधेयक अब राष्ट्रपतिबाट प्रमाणीकरण भएपछि आउँदो भदौ १ गतेबाट लागू हुनेछ । विशेषगरी नेपालको सुदूरपश्चिमका केही जिल्लामा महिनावारी भएका बेला महिलाले घरभित्र बस्न नपाउने र गाई, भैँसीको गोठ वा छाउगोठमा अलग्गै बस्नुपर्ने कुसंस्कारलाई विधेयकले दण्डनीय मानेको छ ।

त्यसरी गोठमा चार दिन बिताउनुपर्दा कतिपय महिलाहरूले अकालमा ज्यान गुमाउनाका साथै बिरामी परेका र उनीहरूले अपमानबोध महशुश गरेका प्रशस्त उदाहरण छन् । अब त्यस्तो कार्यमा बाध्य गराउनेलाई तीन महिनाको कैद र जरिवानाको व्यवस्था विधेयकमा गरिएको छ ।

प्रकाशित मिति : २०७४ साउन २६ गते बिहिवार
प्रतिक्रिया