सल्यानमा सडक र खोला छुट्याउनै मुस्किल,खोलालाई सडक बनाएर गाडि गुड्दै

मिना बुढाथोकी,सल्यान २७ चैत्र ।
सल्यानका दुईवटा खोलामा एक दशकदेखि गाडिहरु गुडिरहेका छन् । जिल्लाको थारमारे, फारुलाचौर सडकखण्डको रातामाटा फारुला खण्ड र थारमारे चौरजहारी सडक खण्ड अन्तर्गत बडागाउँको चियापानीदेखि कालागाउँको स्यानीपिप्ली सम्म पुग्ने सडकमा पुल नहुँदा एक दशकदेखि खोलामै गाडी गुड्दै आइरहेका छन् ।
थारमारे चौरजहारी सडक खण्ड अन्तरगत चियापानीे स्यानीपिप्ली खण्डमा चार किलोमिटर सडक खोलामै छ । सडक र खोला छुट्याउनै मुस्किल छ । यो समस्या यातायात व्यवसायी र यात्रुहरुले एक दशक देखि भोगिरहेका छन् । स्थानिय कुमाख मालिका गाउँपालिका वडा ३ का सञ्जिव शर्मा भने पहिले जग्गा नासिने डरले स्थानियले खेत खन्न दिएनन् सडक निर्माणको जिम्मा लगाएकाहरुले पनि खोलालाई नै सडक बनाए ।यस्तै थारमारे, फारुलाचौर सडकखण्डको रातामाटा फारुलाचौर खण्डमा पर्ने एक किलोमिटर सडक पनि खोलामै छ । खोला ठुलो हुने भएकोले वर्षायाममा त गाडिहरु चल्नै सक्दैनन् फारुलाका स्थानिय रमेश चन्दले भने खोलाकै कारणले हामीहरु नियमित रुपमा गाडि चढ्न पाउदैनौँ । खोलामा सडक हुँदा वर्षेनी खोलामा आउने वाढिले स्वरुप नै उथलपुथल पारिदिने र सडक मर्मतको नामा वर्षेनी लाखौँको रकम खर्च हुने स्थानियले गुनासो गरेका छन् । हिउद र गर्मि याममा खोला सडकमा परिणत हुन्छ अनि वर्षायाममा सडक खोलामा परिणत हुन्छ स्थानिय खेरम प्रकाश मल्लले व्यंग्यात्मक शैलीमा भने अहिले सम्म यस्तो समस्या समाधानको लागी कसैले पहल गरेको छैन ।

 

पहिलोपटक सो सडक खण्डमा यात्रा गर्नेहरु त सडक खोई भने स्थानियलाई सोध्ने गर्छन उनले भने के गर्नु यहि हो सडक भनेर खोलालाई सिकाउछौँ न त पुल छ न त सडक छ । स्थानियवासिहरुले खोलामा सडक र पुल नहुँदा आफुहरुले उत्पादन गरेका बस्तुहरु समेत निर्यात गर्न र वर्षा याममा दैनिक उयपभोग्यका समान खरिद गर्न समेत समस्या हुने गरेको गुनासो गरेका छन् ।

प्रकाशित मिति : २०७३ चैत्र २८ गते सोमवार
प्रतिक्रिया