पेट्रोलियम पदार्थको मुल्य घट्यो

काठमाडौ, ४ पौष । नेपाल आयल निगमले पेट्रोलियम पदार्थको भाउ घटाएको छ । मंगलवार बसेको निगमको बैठकले पेट्रोल, डिजल र मट्टितेलको भाउ २÷२ रुपैयाँका दरले घटाएको हो । नयाँ मूल्य अनुसार पेट्रोलको भाउ प्रतिलिटर १ सय १० रुपैयाँमा झरेको छ । यस्तै डिजल र मट्टितेल ९७ रुपैयाँ प्रतिलिटरमा झरेको छ ।भारतीय आयल कर्पोरेशन आइओसीले पठाएको नयाँ मूल्य अनुसार भाउ घटाइएको निगमले जनाएको छ ।गएको मंसिर १७ गते निगमले पेट्रोल, डिजल र मट्टितेलको भाउ २र२ रुपैयाँका दरले घटाएको थियो ।

जसअनुसार पेट्रोलको भाउ प्रतिलिटर १ सय १२ रुपैयाँमा झरेको थियो भने यस्तै डिजल र मट्टितेलको भाउ ९९ रुपैयाँ प्रतिलिटरमा झरेको थियो ।गएराति १२ बजेदेखि लागू हुने गरी नेपाल आयल निगमबाट पेट्रोल, डिजेल तथा मट्टितेलको साविकको खुद्रा बिक्री मूल्यमा २ रुपैयाँ प्रति लिटरका दरले घटाएर समायोजन गरेको आयल निगमले जनाएको छ । १७ डिसेम्बर २०१८ मा प्राप्त भएको नयाँ मूल्य अनुसार साविकको मूल्यमा प्रति लिटर दुई रुपैयाँ घटाई समायोजन गरेपछि पेट्रोलमा प्रति लिटर १३.७१ रुपैयाँ नाफा¸ डिजेलमा प्रति लिटर ९.८५ रुपैयाँ नाफा हुने निगमले जनाएको छ ।
त्यस्तै खाना पकाउने ग्याँसमा प्रति सिलिण्डर २८४.८३ रुपैयाँ घाटा रहने जनाउँदै समग्रमा मट्टितेल र ए.टी.एफको नाफासमेत मिलाउँदा निगमलाई आउँदो १५ दिनमा झण्डै ८८ करोड २२ लाख रुपैयाँ बचत हुने निगमले जनाएको छ ।
मूल्य समायोजनपछि काठमाडौंको नयाँ खुद्रा बिक्री मूल्य पेट्रोलको ११० रुपैयाँ प्रति लिटर, डिजेल र मट्टितेलको ९७ रुपैयाँ प्रति लिटर र अन्य पेट्रोलियम पर्दाथको मूल्य यथावत रहेको छ ।अहिले कच्चा तेलको मूल्य अत्यन्त अस्थिर भएकाले नेपाल आयल निगमले नयाँ मूल्य र स्वचालित मूल्य प्रणालीको संयन्त्र बमोजिम नै मूल्य समायोजन गर्दै जाने जनाएको छ ।

प्रकाशित मिति : २०७५ पुष ४ गते बुधवार
प्रतिक्रिया