के के पाइन्छ जमरामा ?

 

काठमाण्डौं,१४ असोज ।
आज दशैको टीका जमरा लगाएर मान्यजनबाट आशिस थाप्ने दिन । सामान्यता हामी जमरा लगाएपछि फाल्छौं अथवा कतै राख्छौं ।समग्रमा त्यसको सदुपयोग गर्दैनौ तर तपाईलाई थाहा नहुन सक्छ, जमरा क्यान्सरलगायतका रोगको औषधी पनि हो ।अक्सर दशैंमा विभिन्न अन्नको जमरा उमारेर टिका लगाएपछि शिरमा सिउरिने गरिन्छ । जमरा शिरमा सिउरिन किन योग्य छ भन्ने कुरा यसको औषधीय गुणबाट पनि थाहा पाउन सकिन्छ ।

के के पाइन्छ जमरामा ?

जमरा राम्रो आहार पनि हो । खासगरी गहुँको जमरा उमारेर नियमित रुपमा त्यसको रस पिउँदा निकै लाभ मिल्छ । किनभने यसमा पोषक तत्व पाइन्छ, जसमध्ये क्लोरोफिल अधिक हुन्छ । त्यसका साथै प्रोटिन, भिटामिन, फाइबर, क्याल्सियम र कार्बोहाइड्रेट्सको राम्रो स्रोत हो, गहुँको जमरा ।

गहुँको जमराको जुस सेवन गर्दा स्वास्थ्यमा फाइदा गर्छ । खासगरी मुख तथा दाँतसम्बन्धी समस्या हटाउन, रगतमा चिनीको मात्रा नियन्त्रित गर्न, पाचन यन्त्र बलियो बनाउन, कलेजोलाई स्वस्थ्य राख्न गहुँको जमरा उपयोगी हुन्छ ।

त्यसका साथै कतिपय छालाको समस्या र केसको समस्यामा पनि गहुँको जमरा लाभदायक हुन्छ । गहुँको जमरा त्यसै चपाएर पनि सेवन गर्न सकिन्छ । साथै यसबाट रस निकालेर पिउन पनि सकिन्छ । गहुँको जमराको जुस बनाएर पिउँदा स्वादिलो हुन्छ ।

कसरी बनाउने त जुस ?

– आठदेखि दश वटा गहुँको जमरा जरामै काटेर राम्ररी धुने, यसलाई कुटेर रस निकाल्ने ।
– सफा कपडामा त्यसलाई राख्ने र निचोर्नुपर्छ । यसको रस कुनै गिलासमा राख्नुपर्छ ।
– यो जुसमा थोरै तुलसीको रस चुहाइदिन सकिन्छ । साथै मह र अदुवा पनि मिश्रण गर्न सकिन्छ ।
– यो जुसमा थोरै पानी मिसाउनुहोस् । अब जुस पिउन सकिनेछ ।

 

प्रकाशित मिति : २०७४ असोज १४ गते शनिवार
प्रतिक्रिया