भोट खसाल्न पुरुष भन्दा महिला धेरै गए

ओपेन्द्र बस्नेत
तुलसीपुर, १४ असाढ / जनप्रतिनीति छनौटका लागि दाङमा भएको दोस्रो तहको निर्वाचनमा पुरुष भन्दा महिलाको सहभागिता बढी देखिएको छ । विभिन्न काम विशेषले युवा पुस्ता बाहिर तथा विदेशमा भएकाले महिलाको संख्या बढी देखिएको मुख्य निर्वाचन अधिकृत चुरामन खड्काले जानकारी दिए । उनका अनुसार सवै मतदान केन्द्रमा महिलाहरुको सहभागिता उल्लेख्य रहेको थियो । दाङमा खसेको २ लाख १८ हजार ३ सय ३९ कुल मत मध्य एक लाख १९ हजार ६ सय ५६ जना महिला र ९८ हजार ६ सय ८२ पुरुषले मतदान गरेका छन् । त्यसैगरी २ जना तेस्रो लिङ्गी मध्य एक जनलो मतदान गरेको बताइएको छ । ७ गाउँपालिका, २ उपमहानरपालिका र एक नगरपालिका रहेको दाङमा २ लाख ९१ हजार १ सय ७५ मतदाता संख्या रहेको थियो ।
एक सय ५१ मतदान स्थल रहेको दाङमा ३ सय ५१ मतदान केन्द्र रहेका थिए । विहान ७ बजे देखि पाँच बजे सम्म मतदान गर्ने कार्यकतालीका रहेपनि मतदाताहरु विहान ६ बजे नै मतदान केन्द्रमा आइपुगेका थिए । ठूलो उत्साह सहित आफना जनप्रतिनीधि छनौटका लागि भोट हाल्न आएका मतदाताहरु करिब २० बर्ष पछि आफनै गाउँको उमेदवार छान्न पाउँदा खुशि देखिन्थे ।
शान्ति पुर्ण रुपमा सम्पन्न
दाङमा स्थानीय तहको निर्वाचनमा ७४. ९९ प्रतिशत मत खसेको छ । ३ सय ५१ वटा मतदान केन्द्रमा शान्तिपुर्ण तवरले मतदान कार्य सम्पन्न भएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय दाङले जनाएको छ । निर्वाचन शान्तिपुर्ण र अनुसाशित तवरले सम्पन्न भएको दाङका प्रहरी प्रमुख धिरजप्रताप सिंहले जानकारी दिए । यद्यपी स्थानीय तहको निर्वाचनको खारेजीको माग गर्दै आएको विप्लव समुहको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीले भने दुइ मतदान केन्द्र नजिकमा दुई वटा सुतली बम विष्पोट गराएको प्रहरीले बताएको छ । मतदातालाई तर्साउन तुलसीपुर उपमहानगरपालिका ८ को अश्वारा मतदान केन्द्र नजिकै रहेको अश्वारा सामुदायिक वनको जंगल र ३ नम्बर वडको अम्बास मतदान केन्द्र नजिकै रहेको जंगलमा बम विष्पोट गराएको प्रहरीले बताएको छ । दाङका विकट ठाउँमा रहेका मतदान केन्द्रबाट बिबरण आउँन समय लाग्ने भएकाले जम्मा खसेको मतको जानकारी गराउन नसकिएको मुख्य निर्वाचन अधिकृत खड्काले बताए ।

कहाँ कति मत खस्यो हेर्नुहोस

सि.नं. न.पा/गा.पा सुरु समय खसेको मतको संख्या   कै
महिला पुरुष ते.ली. जम्मा कूल मतदाता
घोराही उपमहानगरपालिका बिहान ०७.०० देखि बेलुका ०५:०० बजेसम्म ३२८४६ २५६९३ ५८५३९ ७८४२८ 74.64
राप्ती गाउपालिका ९३९० ८१०४ १७४९४ २२९०५ 76.38
दंगिशरण गाउपालिका ५५७१ ४४७१ १००४२ १३४२४ 74.81
बबई गाउपालिका ६५१७ ५३९१ ११९०८ १६०८७ 74.02
राजपुर गाउपालिका ३८४७ ४१९८ ८०४५ १०४२३ 77.19
शान्तिनगर गाउपालिका ६५४० ५०३३ ११५७३ १५६०१ 74.18
बंगलाचुली गाउपालिका ४६५९ ३६४६ ८३०५ ११४०७ 72.81
गढवा गाउपालिका ८२३७ ७६०४ १५८४१ २१०७१ 75.18
लमही नगरपालिका १००८८ ९१३६ १९२२५ २४९३६ 77.10
१० तुल्सिपुर उपमहानगरपालिका ३१९६१ २५४०६ ५७३६७ ७६८९३ 74.61
जम्मा संख्या ११९६५६ ९८६८२ २१८३३९ २९११७५ ७४.९९

 

प्रकाशित मिति : २०७४ असार १४ गते बुधवार
प्रतिक्रिया